Türkiye

From Wazeopedia
This page is a translated version of the page Turkey and the translation is 100% complete.

Waze Türkiye'ye hoşgeldiniz!

Other languages:
English • ‎Türkçe

Siz de yardım etmek ister misiniz? Lütfen sonuna kadar okuyun ve Waze Türkiye topluluğuna katılın.Waze nedir?

Waze, cep telefonu ve tablet için geliştirilmiş ücretsiz bir GPS navigasyon programıdır. Waze kullanıcılarına konuşma desteği, ücretsiz harita güncellemeleri, gerçek zamanlı trafik bilgileri ve kullanıcılarından gelen güncel raporları sağlamaktadır. Sizin gibi kullanıcılar! Waze ile sürüş deneyimlerinizi paylaşabilir, arkadaşlarınız ile iletişim kurabilir, eve varış zamanınızı belirtmek için "tahmini varış saati"nizi gönderebilir veya sadece trafik karmaşasından uzak durabilirsiniz. Waze topluluk kaynaklıdır, bunun anlamı kullanıcıları tarafından oluşturulmuştur.

 • Waze genellikle "müşteri" veya sadece "app" olarak anılan bir uygulamadır. Global wiki pages sayfasından uygulama hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.
 • Waze, kullanıcıları tarafından oluşturulmuş bir harita sağlamaktadır, Waze Map Editor (WME)-Waze Harita Editörü. Düzenleme konusunda daha fazla bilgiyi Düzenleme paragrafında bulabilirsiniz.
 • Topluluk kullanıcıları, yerel olarak birlikte çalışabildiği gibi uluslararası olarak da çalışabilir.

Bu sayfa, topluluk ve Türkiye'de harita düzenlemesi konularına odaklanmıştır. Quick-Start guide sayfasında düzenleme için temel kuralları bulabilirsiniz. Bu iki sayfa ile herkes Türkiye’de düzenleme yapabilecek duruma gelebilir. Herhangi bir konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, detaylı açıklamalar içeren sayfalara ulaşabileceğiniz linkler yerleştirilmiştir. Size tavsiyemiz, bunları açarken Ctrl tuşuna basmanız. Bu linki farklı bir sekmede açar ve ana sayfa açık kalır. Her halükarda, tüm ekstra sayfaları okumadan da temel düzenlemeleri iyi bir şekilde yapabilecek duruma geleceksiniz!

Topluluk

Topluluk, Waze haritasını korur ve mümkün olan en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Biz spesifik olarak kendi lokasyonumuz için kuralları oluşturduğumuz gibi uluslararası işlerde de beraber çalışabiliriz. Türkiye'deki topluluk henüz çok geniş değildir ve Türkiye'nin birçok yerinde harita tam olarak oluşturulmamıştır. Siz, deneyimlerinizi paylaşarak ve hatta haritayı kendiniz düzenleyerek yardımcı olabilirsiniz. Nasıl kontak kurabileceğiniz İletişim bölümünde anlatılmıştır.

Şimdiki aktif topluluk Türk ve yabancı editörlerden oluşmuştur. Daha fazla bilgi almak için lütfen bir CM (Country Manager – Ülke Müdürü) ile iletişime geçin.

Community of Turkey
Editor Area Role
CM country
 • Badge CountryManager.pngBadge Mentor Global Champ.pngBadgeRC-Temp.png

İletişim

Waze ile nasıl iletişim kurarım? Nereden daha fazla bilgi edinebilirim? Sorularımı nereye göndermeliyim? Şu anda, Waze Türkiye'den Ülke Müdürleri (Country Managers - CM) sorumludur. Sorularınız ve yardım için lütfen iletişime geçin.

Facebook

Waze Türkiye'nin Facebook'ta bir sayfası mevcuttur. Bu sayfa daha çok Waze ile ilgilenen herkesi bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Forum

Kendi ülkenizin Forum sayfası, daha fazla bilgiye ulaşmak için iyi bir başlangıç noktasıdır. En yeni bilgilere buradan ulaşabilir, diğer editörlerin sorularından öğrenebilir veya kendiniz soru sorabilirsiniz. The Turkish form sayfasına kendi standart Waze app ve editöründe kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Forumda ayrıca Özel Mesajlaşma (PM) yapabilirsiniz. Bu sizin e-mailinizdeki “gelen kutusu” benzeridir. Özel mesaj (PM) aldığınız zaman, bu mesajın bilgisi kendi e-mail adresinize de gelecektir. Özel mesajlarınızı nasıl yönetebileceğiniz burada anlatılmıştır..

Chat (Sohbet)

WME-Chat-Window-Minimized.png

Düzenleme yaparken, WME chat (sohbet) bölümünden yardım isteyebilirsiniz. Burada hangi seviyede bir editör ile konuştuğunuzu da görebilirsiniz. Birçok editörün yardım etmeye istekli olduğunu fakat en iyi cevabı verebilmek için hepsinin teknik bilgisinin veya düzenleme tecrübesinin yeterli olmadığını lütfen aklınızda tutunuz. Dahili sohbet her zaman istendiği gibi işlemeyebileceği için, bununla birlikte ayrıca Google Hangouts© en Slack© kullanılabilir. Birçok editör, özellikle yüksek seviyedekilerin hem Hangouts’ta hem de Slack’te hesapları vardır.

Google Hangouts

Waze Türkiye, Hangouts’ta mevcuttur. Hangouts kullanmak için bir Google hesabınızın olması gerekmektedir. Akıllı telefon veya tabletler için Crome’da bir aplikasyon mevcuttur veya bunun için kendi tarayıcınızı da kullanabilirsiniz. Hangouts’ta grup içinde veya özel olarak sohbet edebilirsiniz. Eğer Hangouts’ta Waze Türkiye’ye katılmak isterseniz, Ülke Müdürlerimizden (CM) birine gmail adresinizi gönderin.

Wiki

Wiki’de birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Dünyanın her bölgesinde uygulanabilir bilgileri ile birçok global sayfa bulunur. Bununla birlikte yerel sayfalar da vardır. Türkiye, bu Wiki sayfası ile yeni başlamıştır. Birçok turist ve uluslararası editör haritamızı güncellememize yardım ettiği için, bu sayfanın İngilizcesi de vardır. Her bir Wiki sayfasının alt kısmında son güncelleme tarihini görebilirsiniz. Eğer bu, yarım yıldan fazla ise, bilgilerin güncelliğini yitirmiş olabileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Düzenleme

Topluluk büyümeye başlayınca biz de editörler için bir kılavuz hazırlamaya başladık. Biz hepimiz birbirimize yardım etmeye ve birbirimizden öğrenmeye çalışırız. Umarız size de yardımcı olabiliriz.

Nasıl başlanmalı

Her şeyden önce, Wiki'nin "Türkiye'de Düzenleme" hakkındaki paragrafının tamamını okuyun ve WME Quick-Start'da tanımlanmış olan temel düzenleme teknikleri ile tanışın. Sonra, evinizin etrafını iyileştirmeye başlayın. Kendi bölgenizde nasıl sürülmesi gerektiğini en iyi siz bilirsiniz. Waze, sizin beklediğinizden farklı tepkiler veriyor ise bunları nasıl çözebileceğinizi topluluğa sorun. Eğer evinizin civar bölgesinden memnun iseniz, şehrinizi diğer şehirlere bağlayan yolları ve sonra Devlet Yollarını ve otoyolları (links) kontrol edin. Bu ayrıca Area Management'a (Bölge Yönetimi’ne) başvurmayı düşünme zamanıdır.

Yollar

Temel Harita Düzenleme

Türkiye'de birçok bölgede, Uydu Görüntüsü temel harita olarak yüklenmiştir ve iyi hizalanmış değildir. Bu nedenle, yollar sıklıkla hattının dışındadır. Büyütmek için bir resmin üzerine tıklayın.

2015 Nisan ayından bu yana, Uydu Görüntüleri çoğunlukla günceldir. Eğer şüphe duyarsanız GPS izlerini kontrol edebilirsiniz fakat sinyal gücü zayıf olduğu zaman GPS verilerinin her zaman çok iyi kayıt edilemeyeceğini aklınızda tutun. Buna ek olarak, GPS izleri sadece son zamanlarda güncel veri varsa gösterir.

Temel haritayı düzenlemekle başlıyorsanız, mümkün olduğunca yolları yeniden çizin ve segmentleri silmekten kaçının. Bu, alana atanan verilerin (segmentleri ile kayıt edilen) korunmasını sağlayacaktır. Tekrar düzenlemeye başlarken, kavşakları muhtemelen olduğu yere taşımak ve kavşak düğümleri’ni sürükleyebilmek için kendinize yeterli bir alan bulun. Daha sonra, havadan görünümü baz alarak düğümlerin geometrisini düzenleyin ve yolu hizalayın.

Basemap editing example3.PNG

Ayrıca dönüşler genellikle yumuşak kısıtlamalar sınırlıdır (kırmızı oklar). Bunlar, sürüş aktivitesine dayalı ve henüz bir editör tarafından teyit edilmemiş dönüşlerdir. Bunları dönüşün yanındaki ufak soru işaretinden ayırt edebilirsiniz. Eğer bir düzenleme olmayacak ise, sürüş hareket tarzına göre soft turns (soft dönüş) uygulamak uygun olacaktır. Bununla birlikte, Waze yoğun olarak kullanılmıyor ise (henüz Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi), kullanan insanların sürüş istikametleri kısıtlanmış olur ve rota hesaplanamaz duruma gelir. Eğer bir alan üzerinde çalışmaya başlamak istiyorsanız, tüm kavşakları (bağlantı noktalarını) kontrol ettiğinizden emin olun. Shift+z, hızlıca ekranınızdaki yasaklanmış olan tüm dönüşleri gösteren faydalı bir kısayol tuşudur.

Double lanes or red arrows.PNG

Yol bölümleri: Harita henüz örtüşmeye veya basitleştirmeye hazır değildir. Bu aşamada, orta kısmından bölünmüş yolları, iki tane tek şeritli yol olarak çizmek yeni editörler tarafından yapılan düzenleme hatalarının ve kafa karışıklıklarının önüne geçecektir.

micro-doglegs

Micro-doglegs: Biz genellikle, devam edin veya çıkın talimatları yerine dönün talimatını kullanabilmek için micro-doglegs’leri kullanırız. Bu doğru açıyı elde edebilmek için, kavşağa çok yakın bir yere dikkatlice düğüm ekleme işlemini kapsamaktadır, bu yüzden onları görebilmek için yakınlaştırmanız (zoom) gerekecektir. Eğer bir değişiklik yaparsanız, onları aynı açıda bıraktığınızdan emin olun.

Lütfen mümkün olduğu kadar silmemeye çalışın (link).

Yol İsimlendirmeleri

Türkiye'de belediyeler, şehirler, kasabalar ve ilçelerin yapılandırılması Waze standardından farklıdır.

Şu an için aşağıdaki alanlar kullanılmaktadır:

Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination
 • Sokak: Sokak, Bulvari, Cadde, Caddessi1
 • Şehir: Bucak, Köy, Mahalle (İlçe)2
 • Semt: Şehir
 • Ülke: Ülke

1 Ekran üzerinde yer kazanabilmek için sokak isimleri kısaltılmıştır
2 Resimde: eğer şehir alanında, Mahalle (İlçe) adını görmüyorsanız, en yeni sürümü görmek için resmin üzerine tıklayın.

Yolların isimlendirilmesi, yerel editörlere bağlı olarak yapılmaktadır. Sokak isimleri için referans olarak kullanabileceğimiz bir izin verilen kaynak bulunmamaktadır. Eğer yolun adını bilmiyorsanız, düzenleme menüsü içinde “Sokak adı” bölümünde “Yok” kutucuğunu işaretleyin. Yol tipleri için spesifik bilgiler “Yol Tipi” bölümünde listelenmiştir.

Kısaltmalar

Yol kısaltmaları için, TDK'ya göre Türk ulusal standartları kullanılmaktadır. TDK. WME için en çok kullanılan kısaltmalar:

ad kısaltma
Sokak Sok
Cadde Cad
Kavsak Kvş
Mahalle Mah
Bulvar Blv
Yolu Yolu
Çevreyolu Çvy

Yol kategorileri

WME'deki yollar, sokak segmentleri (bölümleri) veya döner kavşak segmentleri olarak eklenebilir. Her bir segmentin tipini soldaki menüden belirleyebilirsiniz. Biz hangi tip segment ve yol tipi kullanılacağını belirlemek için Fonksiyonel Sınıflandırma kullanırız.

Yol tipleri

 • Bir ilçe ya da şehirdeki ana yollar, en azından "ana cadde" olarak ayarlanmış olmalıdır.
 • Eğer segmentler, bir uçtan bir uca giden trafik için veya şehir veya ilçeleri bağlayan daha uzun mesafeler için kullanılacak ise bu en azından "İl Yolu" (Minor Highway-mH-) olmalıdır.
 • Hızlı trafiği ile ana bağlantı yolları "Devlet Yolu" (Major Highway-MH-) olmalıdır.

Bir yolun, en azından aynı seviyede ya da daha üst seviyede bir yol ile bağlanmış olduğundan her zaman emin olun. Böylece, ana caddeden ana caddeye (veya daha üstü), İl Yolu'ndan İl Yolu'na (veya daha üstü), Devlet Yolu'ndan Devlet Yolu'na (veya daha üstü) ve Otoyol'dan Otoyol'a, Waze rota düzenleyebilir. Bunu açıklamanın bir diğer yolu, rota motorunun, hesaplamalarında bu yol tipini kullanabilmesi için aynı tip segmentlerde kesintisiz sürebiliyor olmanız gerekmektedir.

Bunun anlamı, uzun mesafe rotalarının hesaplanabilmesi için, bazen küçük yolları İl Yolu (Minor Highway-mH-) yapmamız gerekmektedir. Açık olmayan herhangi bir şey var ise lütfen yerel şampiyonlardan biri ile görüşün.

Sürülebilir segmentler
Turkey road shield Freeway.PNG
 • Otoyollar (Freeways), yüksek hızda trafik için tasarlanmış otoyollardır, diğer yollara sadece rampalar ile bağlanırlar. Türkiye'deki otoyollar, paralı yollardır ve O-x veya O-xx şeklinde numaralandırılırlar, x yol numarasıdır.
Road shield International E.PNG
Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination
Yolun birincil isminde yol numarasını yazarken, “O-xx gibi” sadece normal tire işareti kullanın, şehir ismini yazmayın. Eğer yolun ayrıca E-x numarası varsa, bunu ana isim olarak kullanın “O-3 (E-80) gibi” (resme bakınız).
Diğer tüm isimler alternatif isim olarak eklenebilir. Bununla birlikte rota direktiflerini etkilediği için, bu sayfaya veya kıdemli bir editöre danışmadan kavşaklarda, yol isimlerini değiştirmediğinize emin olun.


Turkey road shield Highway.PNG
Turkey road shield Highway.PNG
 • Devlet Yolları (Major Highways), ekspres hızlı yollardır fakat Otoyol (Freeways) değillerdir. Türkiye’de birçok devlet yolu, bu kapsama girer; bunlar her zaman D-xxx ile başlar. Otoyollar ile benzer olarak, bir E-x numarası da atanmış olabilir. 2014 yılına ait son otoyollar rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination
örnek: şehirde yol adı


 • İl Yolları (Minor Highways) çoğunlukla yerel makamlar tarafından yapılmaktadır. Standart bir yol isimlendirmesi yoktur. Biz bu yol tipini, bir uçtan bir uca giden trafik veya şehir ya da ilçeleri birbirine bağlayan daha uzun mesafeler için kullanırız.


 • Bağlantı Yolları (Rampalar) otoyollara giriş ve çıkış yollarıdır. Waze’de bu yolun rota talimatları için özel fonksiyonlar bulunmaktadır. Bu "çıkın" talimatını verecektir. Sadece otoyola giriş ve çıkış bağlantılarında "çıkın" talimatı uygulanabilir. Birçok durumda özellikle kentsel alanlarda, genellikle sadece "sağda devam edin" veya "sağa dönün" kullanmak daha çok yararlı olacaktır. Daha sonra yönlendirme ihtiyacına göre, uygun kavşak köşeleri ile gelen veya giden yolun tipi ile aynı yol tipini seçin. Daha fazla bilgi için Interchanges ve other connecting segments’daki açıklamalara göz atın. Herhangi bir şüpheniz var ise, local şampiyon ile görüşün veya Ülke Müdürüne (CM) mesaj atın.


Turkey ramp example.PNG
Genellikle, bir bağlantı yolu, cadde veya şehir ismini almaz. Navigasyon için ek bir bilgi atanmış olması bir istisnadır. Daha sonra, tabelada görülen istikamet “sokak adı” kısmına, “D-xxx (E-xx) / Mevki1 / Mevki2” şeklinde eklenebilir (örneğe bakınız).


Diğer Sokaklar
 • Ana Caddeler ilçe ve şehirlerdeki ana yollardır.
 • Toprak Yollar her ne kadar sürüş için sadece 4x4 gerekir gibi görünse de bunun aksidir. Toprak yollarda normal arabalar sürülebilir (ve Türkiye’de çok sayıda vardır), normal “sokak”
  olarak işaretlenmelidir.
Türkiye’de bazen nehirler kuruduğu zaman toprak yol olarak kullanılır. İnsanlar burada araba kullandığı için, haritada gösterilmesi gerekmektedir. Toprak yolları rotaya ekleyebilmek için, istemci ayarlarında belirtilmesi gerekmektedir.
 • Otopark Yolları (eklenecek)
 • Özel Yollar (eklenecek)

Tüm sürülebilir yollar Sokak olarak ayarlanmalıdır.

Döner Kavşak

Döner kavşaklar, Waze rota yönlendirme motorunun en önemli segmentidir. Sürücü bir döner kavşak segmentine yaklaştığı zaman, dönüş istikameti alanında, sürücünün kavşağa giriş yaptığı yerden çıkış yapacağı yola karşılık gelen bir numara ile spesifik bir ikon görünür. Manuel olarak oluşturulmuş bir kavşak, bu alanın bir döner kavşak olduğunu Waze’e belirtmez. Çizim şekline bağlı olarak (açıklama linki), bir döner kavşak şu şekilde bir direktif verecektir: "Döner kavşakta, 3. çıkıştan çıkın" veya "Döner kavşakta sola dönün". Bir döner kavşak süregelen bağlantı yolunda, en üst seviyede sınıflandırılmış yol ile aynı tipte olmalıdır.

Ancak, döner kavşaklarda dikkatli olun. Türkiye’de birçok döner kavşak, kafa karıştırıcı direktiflerden kaçınmak için, döner kavşak olarak ÇİZİLMEMELİDİR.

Yanlış direktifler veren döner kavşak

Uygulamada ne çeşit direktifler duyacağınızı veya göreceğinizi her zaman kendi kendinize sorun. Bunu her yolda tüm istikametler için yapın. Resimde, eğer 3. segmentte iseniz ve 5. segmente gitmek istiyorsanız, yapmanız gereken "Döner kavşakta, 2. Çıkıştan çıkın" dır. Bu sadece düz sürecek sürücülerin gerçek durumuna uymayacaktır. Bu durum, bir döner kavşakta kafa karıştırıcı direktifleri doğuracaktır.

Çeşitli kavşaklar için bazı alternatif çözümleri aşağıda görebilirsiniz:

Kavşaklar yukarıda tarif edildiği gibi kafa karışıklıklarına neden olabilir, 3. seviyede biri tarafından kilitlenmelidir. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa lütfen üst düzeyde bir editörden veya yerel şampiyondan tavsiye alın.

Sürülemez segmentler

to be added

Kilitleme Standardı

Türkiye Haritasında hala çok iyileştirme ihtiyacı vardır, yeni başlayan editörleri kısıtlamamak için çok fazla kilitleme yapmak istemiyoruz. Ancak, özellikle uzun mesafelerde rota düzenlemesini garanti altına alabilmek için aşağıdaki tabloda görülebileceği gibi bazı yollar için kilitleme sistemi kullanırız. Özel durumlar (inşaat, karmaşık tasarım, sık yapılan düzenleme hataları) nedeni ile daha fazla koruma ihtiyacı olan yollar, daha üst seviyeler tarafından kilitlenebilir. Yolları kilitlemeden önce, rota düzenlemesini en ince ayrıntısına kadar kontrol ettiğinizden emin olun.

Yol tipi Kilit seviyesi
 Freeway  5
 Ramp  5
 Major Highway  4
 Minor Highway  3
 Primary Street  2
 |-|-|-|-|-|-|-|-|-| Railroad |-|-|-|-|-|-|-|-|-|  2
 • • • • Ferry • • • •   5
Kopuk bir yol

Ayrıca, genelde inşa halinde olan kentsel bölgelerde, yolların taslaklarını yapmaya çalışın: her çıkış için, düşük seviyede bir editörün ekleyebileceği, kısa, düşük seviyeli segment yapmak gibi. Eğer kendi seviyenizden yüksek bir yolu düzenlemek isterseniz, kilidin açılmasını rica edin veya iletişim platformundaki daha üst seviyedeki bir editörden sizin için düzenleme yapmasını rica edin.

Hız Limitleri

Uygulamada hız limitlerinin henüz gösterilmemesine rağmen, bu limitler WME aracılığı ile girilebilir. Türkiye’deki standart hız limitleri:

Yol Tipi varsayılan hız km/h (kph)
Otoyol 120
Yerleşim yeri dışında, bölünmüş yollarda 110
Yerleşim yeri dışında, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90
Yerleşim yeri içinde 50

(kaynak: http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/HizSinirlari.aspx)

Yolların farklı parçalarının veya bölgelerinin farklı hız limitleri olabileceğini lütfen unutmayın. Bildiğiniz bir bölgede değilseniz, sadece WME’de güncel cadde görüntüsü gibi bir onaylı kaynak varsa veya bir kullanıcıdan istek gelirse hız limitini ekleyin.

Güncelleştirme İsteği (Update Requests -URs-)

Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination
Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination
Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination
Error creating thumbnail: Unable to save thumbnail to destination

Birçok bölge hala iyi düzenlenemediği için, çok eski zamandan kalmış Güncelleme İstekleri (URs) açık halde bulunmaktadır. Harita şu an pekiyi durumda olmadığı için URs sinyalleri üzerinde çalışmamız gerekmektedir. Ayrıca bu, kullanıcılarımız ile kontak kurabilmemiz için bize olanak sağlar.

Güncelleme isteklerini cevaplamak için bazı standart cevaplar hazırladık. Dokümanın Turkish Slack channel’da bağlantısı vardır bu da kolayca bulmanızı sağlayacaktır. Eğer Türkçe konuşmuyorsanız lütfen yorumda Türkçe ve İngilizceyi beraber kullanın ve web siteleri aracılığı ile yapılan çevirilerin genellikle doğru olmadığını aklınızda tutun. Eğer cevabı Türkçe alırsanız, Türkçe konuşan bir editörün yardımını rica edin.

Mevcut duruma uygun olarak, cevap zamanlarına göre ilk kılavuzu aşağıda bulabilirsiniz:

yakın zamanlardaki güncelleme istekleri –URs- (<1 ay):

 • Bilgiyi veren kişiye, sorunu rapor ettiği için teşekkür etmek ile başlayın.
 • Eğer rapor net ise sorunu hemen çözün ve lütfen bilgi veren kişiye ne yaptığınızı açıklayın. Sorunu bildiren kişi sizin yorumunuzu mesaj olarak alacak ve katkısından dolayı kendisini değerli hissedecektir. Buna ek olarak diğer editörler sizin çözümlerinizden bir şeyler öğrenecek ve bu yakın çevredeki diğer sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Güncelleme isteğini –UR– çözüldü olarak kapatabilirsiniz. (standart cevap).
 • Sorun çok net değil ise, sorunu bildiren kişiden kibarca daha fazla bilgi isteyin. (standart cevap).
 • Eğer sorunu bildiren kişi, 7 gün içinde sorunuza cevap vermez ise, bir hatırlatma mesajı gönderebilirsiniz. Genellikle sorunu bildiren kişiler hatırlatma mesajından sonra cevap vermektedir. (standart cevap).
 • Sorunu bildiren kişi, sonraki 2 hafta içinde de sizin hatırlatma mesajınıza cevap vermez ise, güncelleme isteğinde, “Belirlenemedi” seçeneğini işaretleyin, sohbet kısmına neden kapattığınızı yazın ve kapatın. (standart cevap). Aynı zamanda, harita güncellemelerinin canlı haritaya yüklenmesi gerektiği için alanın iyileşmesi zaman almaktadır.

1 ila 6 aylık raporlar için, nasıl bir işlem uygulanacağı konusunda kendi değerlendirmenizi yapın. Yukarıdaki kılavuzu kullanabilirsiniz ve standart cevap’ları kullanarak daha fazla bilgi isteyebilirsiniz bu, geç cevap için bir özür de içermelidir. Tekrar, her zaman güncelleme isteklerini kapatmadan önce o bölgeyi iyileştirmeye çalışmalısınız.

Daha eski raporlar için (6 ay veya daha fazla), bizim ana hedefimiz, sorunu bildiren kişiye, bizim harita üzerinde çalıştığımızı ve isterlerse yardımcı olabileceklerini bildirmektir. (çok eski harita problemleri -UR- için varsayılan cevap bölümüne bakın). Kapatmadan önce en az iki hafta bekleyin. Buna ek olarak, raporu kapatmadan önce sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Güncelleme isteğini kapatmadan önce mutlaka bölgeyi iyileştirin. "Geri dönüş yapılmayan güncelleme isteklerini -UR- kapatmak için" standart cevaplar bölümündeki metinleri kullanın.

Güncelleme istekleri –UR– hakkında ayrıntılı bilgiyi genel Wiki sayfasında Update Requests bölümünden okuyabilirsiniz. Eğer bu kılavuzda okuduklarınız, Türk kılavuzundan farklı ise, Türk kılavuzuna göre davranmanız gerektiğini lütfen hatırlayın.


Harita problemleri (MPs)

Problem raporları, Waze Harita Editöründe otomatik olarak üretilip gösterilen renkli, gülen yüz ifadesi olmayan baloncuklardır. Gülen yüz ifadeli baloncuklar, kullanıcıların raporladıkları Güncelleme İstekleridir ve yukarıdaki paragrafta anlatılmıştır. Map Problem Missing road.png Birkaç tür harita problemi –MPs– vardır. Temel Harita Bölgelerinde en çok Eksik yol ve Kısıtlanan dönüş izni verilebilir problemlerini görebilirsiniz. Diğer türdeki harita sorunları Global Page on Map Problems’de anlatılmıştır. Problemleri çözmeye çalışın ve Harita Problemini –MP– Çözüldü olarak işaretleyin. Eğer nasıl çözüleceğini bilmiyorsanız, yerel bir şampiyon ile görüşmeden önce lütfen Tespit edilmedi olarak kapatmayın.